Bilgi İşlem Daire Başkanlığı


Trend Micro Antivirus Kurulumu

Akdeniz Üniversitesi bilgisayarlarında kullanılmakta olan Antivirüs programının lisans süresinin dolması nedeniyle yeni Antivirüs programı alınmıştır.  Mevcut ESET Antivirüs programının kurulu olduğu bilgisayarlardan bu program kaldırılarak üniversitemize lisanslı Trend Micro Antivirüs yazılımının kurulması gerekmektedir.

Bu işlem için altta bulunan 1 numaralı linkten yardım alınabilir. ESET Smart Security Business Edition Kaldırılma Parolası: btm!1568

Trend Micro Antivirüs programı yeni nesil bir Antivirüs programı olup günümüzde tehlike arzeden tehditlerden (Crypto Virüs, Ransomware tipi tehditler, Trojen, Adware, Spyware, Keylogger vs. ) ve siber saldırılardan bilgisayarınızı ve verilerinizi korumaktadır. Bunun için sistemlerimizde Trend Micro Antivirus sunucusu kurulmuştur. Üniversitemiz Personelinin ve tüm Öğrencilerimizin Trend Micro Antivirüs programını kullandıkları bilgisayarlara kurmaları gerekmektedir. Kurma işlemi için altta bulunan 2 numaralı linkten yardım alınabilir.

Trend Micro Antivirüs programı bilgisayarlara kurulduktan sonra tüm ayarlarını sunucudan otomatik olarak alacağı için kullanıcıların herhangi bir işlem (güncelleme, tarama ve ayarlama) yapmasına gerek yoktur.

Trend Micro Antivirüs programı güvenlik açısından son derece iyi geliştirilmiş bir program olup aşağıdaki modülleri ile yeni nesil bir koruma sağlamaktadır.

 • –Klasik Antivirüs modülü
 • –Crypto ve Ransonware tehditlere karşı koruma modülü
 • –Firewall (güvenlik duvarı) modülü
 • –IPS (atak engelleme modülü ile Bilgisayarınıza diğer bilgisayarlardan yapılan atakları önleme ve Bilgisayarınızdan diğer bilgisayarlara atak yapılmasını önleme)
 • –Web Reputation (web siteleri üzerinden gelen zararlı sitelere erişimi engelleme )
 • –Device Control (Gerektiğinde bilgisayarınızın DVD-RW, USB vs aygıtlarına erişimi engelleme)
 • –Akıllı Tarama
 • –Machine Learning
 • –Gelen ve giden maillerinizi de günümüz tehditlerine karşı tarayarak güvenli mail alıp göndermenizi sağlar 

Trend Micro Antivirüs programı bilgisayarınızın sistem kaynaklarını da çok az kullandığı için bilgisayar performansına zarar vermemektedir.

 

Bilgisayarlarda ESET veya başka Antivirüs programları varsa aşağıdaki linkte anlatıldığı gibi kaldırılıp, Trend Micro Antivirus programının kurulması gerekmektedir.

 1. Mevcut ESET Smart Security Antivirüs programının Kaldırılması

 

ESET Smart Security Antivirüs programı kaldırıldıktan sonra, aşağıdaki linkten Trend Micro Antivirus kurulum dosyası indirilip, altta bulunan resimlerde görüldüğü gibi kurulumu yapılabilir.

 1. Trend Micro Anti Virus İndirme Linki

 

Trend Micro Antivirüs programı yerleşkemiz içinde çalışmaktadır. (Yerleşke dışında da çalışabilmesi için birimimizden talep edilmesi gerekmektedir.)

Tüm Personel ve Öğrencilerimizin yerleşke içinde kullanılan bilgisayarlarına Trend Micro Antivirüs programını kurmaları gerekmektedir. Bu durum kendi bilgisayarınızın ve verilerinizin güvenliği açısından olduğu kadar, Kurumumuzdaki diğer bilgisayar ve kullanıcı verilerinin korunması açısından da çok önemlidir.

 

 

 

Teknik destek almak için aşağıdaki numaralardan birimimizi arayabilirsiniz.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Tel : 0242 227 44 00 / 1420 – 1428 – 1453 – 2128 – 1415 – 1425 – 1413


Son Güncelleme : 26 Haziran Salı 2018
33